Bizi arayın: +90 532 738 97 22

Anti HIV (AIDS Testi)

Anti HIV

HIV (Human Immunodeficiency Virus / İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) demektir. Anti Hıv ise bu virüse karşı vücudun ürettiği antikor anlamına gelmektedir.

AIDS / Anti HIV testi / HIV testleri / HIV testi nedir?

AIDS; İngilizce Acquired Immune Deficiency Syndrome (Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. HIV (İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü), bağışıklık sistemine yavaş yavaş nüfuz ederek vücudun enfeksiyonlara karşı direncini yok eder ve bireyi çeşitli rahatsızlıklara karşı korunmasız hale getirir. Buna Türkçe karşılık olarak Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu denmektedir.

HIV (Human Immunodeficiency Virus / İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) retrovirüs ailesinde yer alan bir RNA virüsüdür. Bu virüs vücuda girdiğinde en fazla lökositlerde (özellikle CD4+ T hücrelerinde), vücut salgılarında, az olarak da beyin ve bağırsak hücrelerinde bulunmaktadır. İnsanda hücresel bağışıklıktan sorumlu olan CD4+ T hücrelerinin ölümüne neden olarak hastalık yapmaktadır. Kısaca bu virüs vücuda girdiğinde bağışıklık sistemine yukarıda belirtildiği şekilde zarar vererek hastalığa neden olur. Virüsün bağışıklık sistemine verdiği zararın karşılığı olarak AIDS; İngilizce Acquired Immune Deficiency Syndrome (Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu) tanımı yapılmıştır.

Anti Hıv testi nasıl yapılır? (Aids testi nasıl yapılır)

Virüs vücuda girdiği andan itibaren, vücutta bu virüsle savaşmak için özel antikorlar oluşur. Bu antikorları tespit edebilmek için çeşitli laboratuvar testleri geliştirilmiştir.

Bu laboratuvar testleri İndirekt ve Direkt tanı yöntemleri olarak kabaca 2 kısma ayrılabilir.

İndirekt Tanı yönteminde; antikorların tespiti yapılmaktadır. Halk dilinde ELISA testi olarak adlandırılan metod bu metoddur. Aslında ELISA, Hıv testinin adı değil laboratuvarda kullanılan bir yöntemin adıdır. Teknik bir terimdir ancak halk dilinde AIDS testi ELISA testi olarak anılmaktadır.

Bu yöntem ile yapılan testte, yukarıda bahsettiğimiz virüsün vücuda girdiği andan itibaren vücudun o virüse karşı ürettiği antikorlar aranmaktadır. Testin adı Anti HIV testidir. Adından da anlaşılacağı üzere HIV virüsüne karşı vücudun özel olarak ürettiği antikorları tespit etmek için kullanılan testttir.

Direkt Tanı yönteminde ise; Direkt Virüse ait proteinler tespit edilmeye çalışılır. Bu test için kullanılan metod ise PCR (polymerase chain reaction = polimeraz zincir reaksiyonu) dur. PCR tıpkı ELISA gibi bir yöntemin adıdır. Virüse ait proteinleri tespit etmek amacıyla kullanılan özel bir laboratuvar yöntemi olup yine teknik bir terimdir.

Her iki testte de (Antikor ve Protein) tespit edilmesi durumunda, daha sade bir ifade ile Anti HIV (ELISA yöntemi ile) ve Anti HIV (PCR yöntemi ile) yapılan her iki testin POZİTİF (virüse ait aranılan antikor ya da proteinin mevcut olması) durumunda Western Blot dediğimiz bir yöntem ile doğrulanması gerekmektedir. Western blot metodu moleküler biyoloji de kullanılan aranan herhangi bir proteinin olup olmadığını ve varsa ne kadar olduğunu anlamak için kullanılan bir yöntemdir.

Hiv combo testi nedir?

HIV combo testi; Hıv virüsüne özgü bir protein olan p24 antijeni ile Hıv 1-2 (HIV1 genellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Batı Avrupa’da, HIV2 ise Batı Afrika ülkelerinde yaygın olarak bulunmaktadır. Biyolojik karakterinin benzer olmasına rağmen serolojik ve moleküler yapıları birbirinden farklı olduğu için HIV 1 ve 2 şeklinde adlandırılmıştır) antikorlarının birlikte tespit edilmeye çalışıldığı bir tessttir. Vücudun bir virüse karşı antikor oluşturabilmesi için önce virüse ait antijenin bağışıklık sistemini uyarması gerekir. Hıv virüsü vücuda girdiğinde bu virüse özgü olan p24 antijeni proteini antikor üretimini tetikler. Burada amaç p24 antijeni antikordan önce tespit edilebildiği için antikor üretiminin henüz başlamadığı erken evrede antijeni tespit ederek süreci hızlandırmaktır.

Yine yöntemler ile ilgili; Anti hıv kemiluminesans ve benzeri ne demek şeklinde sorular gelmektedir. Kemiluminesans bir yöntem ismidir. Aynı şekilde Anti hıv EIA da tıpkı eliza gibi kemiluminesans gibi testin yapılışıyla alakalı yöntemi belirten teknik bir terimdir. Bu terimler ile ilgili çok soru geldiği için dipnot olarak belirtelim.

Aids testi ne zaman yapılmalı?

Şüpheli ilişkiyi takiben 2-6 hafta arasında Hıv P24 antijeni aranabilir. 2-6 hafta beklenmesinin sebebi virüsün çoğalma dönemi ve antijenin bu sürelerde aktif olmasıdır. Daha önce tespit edilemiyor olmasıdır.

Önceki konularda bahsi geçen antikorları belirleyen testler ise 3. haftadan itibaren kanda görülmeye başlamakla birlikte bu süre kullanılan yöntem ve kitlere göre 45-90 güne kadar çıkmaktadır.

PCR yönteminde ise şüpheli ilişkiyi takiben 10. günden sonra virüs tespit edilebilmekle birlikte en yüksek tespit edilme oranı 28. günden itibarendir.

Özellikle altı çizilmesi gereken konu şüpheli ilişkiyi takiben ilk 10 gün içerisinde yapılacak tüm testler anlamsızdır ve bulaşma olsa bile tespit edilme oranı sıfıra yakındır. Yukarıda belirtilen sürelere uyulduğu taktirde virüsün tespiti ve testin doğruluk oranı yükselmektedir.

Aids testi nerede yapılır? Aids testi ücreti ne kadar?

Test anlaşmalı laboratuvarlarımız tarafından bünyemizde yapılmaktadır. Açlık ya da tokluk sonucu etkilemez. İster evinizde ister iş yerinizde kan alınabilir. Fiyat ve ayrıntılı bilgi almak için lütfen 0212 527 77 36 numaralı telefondan bize ulaşın.

 

hiv testi fiyatı
aids testi fiyatı
hiv combo testi
aids testi eczane
hiv testi kesin sonuç
aids testi kaç para
anti hiv testi ne zaman yapılmalı
hiv testi sonuçları
aıds testi nedir
aids testi için hangi bölüme gidilir
aids testi istanbul
aids testi kaç günde belli olur
aids testi ne zaman yaptırılır
hiv test süresi
aıds testi yapan hastaneler
aids testi aç karnına mı yapılır
aids testi adı
aids testi eczanede varmı
aids testi icin hangi doktora gidilmeli
aids testi ne zaman
aids testi nerede yaptırılır
anti hiv test
anti hiv testi fiyatı
anti hiv testi hakkındaki tüm sorular
anti hiv testi ne zaman kesin sonuç verir
hiv test kiti
hiv testi 3 ay
aıds testi hangi bölüm
aids 21 gün testi
aids hastalığı testi
aids testi adı nedir
aids testi bulmaca anlamı
aids testi devlet hastanesinde yapılırmı
aids testi diğer adı
aids testi en erken ne zaman yapılır
aids testi fiyatı 2015
aids testi fiyatı ne kadar
aids testi hangi bölüm yapar
aids testi hangisidir
aids testi ilişkiden kaç gün sonra yapılır
aids testi ismi
aids testi kaç günde çıkar
aids testi kaç günde sonuçlanır
aids testi kesin sonuç verirmi
aids testi ne kadar süre sonra yapılır
aids testi ne zaman olmalı
aids testi nerede yapılır ankara
aids testi nerelerde yapılır
aids testi satın al
aids testi sonuçları
aids testi süresi
aids testi ücreti ne kadar
aids testi yapan yerler
aids testleri ne zaman yapılmalı
aids virüsü testi
anti hiv 1 2 test negative
anti hiv blood test
anti hiv elisa test
anti hiv rapid test
anti hiv test sonuçları
anti hiv testi nasıl yapılır
anti hiv testi sonuçları
anti-hiv 1 2 serology test
anti-hiv testi şüpheli temastan ne kadar sonra yapılmalıdır
hiv test kit
hiv test merkezleri
hiv test sonucu
hiv testi 6 ay
hiv testi pozitif çıkarsa
hiv testi referans aralığı
hiv testi ücretsiz
aids test 4. generation

İletişim

Hocapaşa mahallesi Ankara caddesi Ankara İş Merkezi No: 28 Kat: 1 No: 107-108-109
Sirkeci/Fatih/İstanbul
Tel: 0532 738 97 22
E-mail: info@sagliktarama.com

Takvim

Eylül 2017
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
     
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Teklif İste