Bizi arayın: +90 532 738 97 22

EKG (elektrokardiyografi)

EKG (elektrokardiyografi)

Cilde yapıştırılan elektrotlar aracılığı ile kalbin elektriksel aktivitesini (kalbin ritmini, frekansını, kalp atışlarının ritmini, yayılmasını ve reaksiyonun tekrar yok olması) kaydeden bir cihaz ile kalp kasının ve sinirsel iletim sisteminin çalışmasını incelemek üzere kalpte meydana gelen elektriksel faaliyetin kaydedilmesidir. Bu kayıt ile elde edilen grafiğe Elektrokardiyogram (EKG), kullanılan alete de Elektrokardiyograf denir.

EKG kalbin işlevinin değerlendirilmesi için kullanılır ve doğrudan doğruya kalp kasının kasılma şeklini gösterir.

EKG ile Koroner yetmezliği veya infarktüs tanısı, kalbin ritim ve iletim bozuklukları, Kalp duvarlarında kalınlaşma ve kalp boşluklarında genişleme bulguları saptanabilir. Elektronik kalp pilinin işlevleri değerlendirilebilir. Ayrıca bazı kalp ilaçlarının etkileri, elektrolit dengesizliği (özellikle serum potasyum eksikliği veya fazlalığı) ve kalp dışı hastalıkların kalbe etkileri araştırılabilir.

Kalbin her atışında hafif bir elektrik akımı oluşur, EKG olarak kısaltılan Elektrokardiyografi yardımıyla kalbin elektriksel aktivitesi dalgalar şeklinde grafiksel olarak milimetrik kağıt üzerine yazdırılır ve kalp kaslarının çalışması ile ilgili net bir görüntü elde edilerek kalbin elektriksel haritası çıkartılır.

EKG çekiminden önce herhangi bir özel hazırlığa gerek yoktur. EKG çekimi ile herhangi bir risk bulunmamaktadır. Bu test tamamen güvenli bir testtir. Cihaz kalbin elektriksel aktivitesini kaydetmektedir. Cihazdan hastaya herhangi bir elektriksel uyarı gitmemektedir. Ağrılı bir işlem değildir.

EKG çekimi portatif (taşınabilir) cihazlar yardımıyla evde, iş yerinizde, ofisinizde rahatlıkla yapılabilir. EKG çekimi yapılacak kişinin vücudunun üst bölgesindeki giyisiler çıkarılır, sırt üstü uzanması sağlanarak boynunda kolunda el ve ayak bileğindeki metaller ve takılar çıkarılır. Çoraplar ayak bileğinin altına kadar sıyrılır ya da çıkarılır. Vücuda 10 tane elektrot kablosu yapıştırılır bunlardan 6 tanesi göğüs bölgesine 2 tanesi sağ ve sol el bileğine 2 tanesi de sağ ve sol ayak bileğine bağlanır ve muayene süresince hastanın hareketsiz kalması ve konuşmaması sağlanır.

Elektrotların bağlanma şekli

Ekg elektrotlarının bağlanması

 

Ekg elektrotları bağlama şekli

 

ekg okuma
ekg nasıl çekilir
ekg yorumlama
ekg çekimi
ekg cihazı
ekg örnekleri
ekg ritimleri
ekg kağıdı
ekg derivasyonları
ekg ppt
ekg dalgaları
ekg renkleri
ekg ne demek
ekg sonuçları
ekg testi

İletişim

Hocapaşa mahallesi Ankara caddesi Ankara İş Merkezi No: 28 Kat: 1 No: 107-108-109
Sirkeci/Fatih/İstanbul
Tel: 0532 738 97 22
E-mail: info@sagliktarama.com

Takvim

Eylül 2017
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
     
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Teklif İste