Bizi arayın: +90 532 738 97 22

Hemogram (Tam Kan Sayımı)

Hemogram (Tam Kan Sayımı)

Tam kan sayımı (Hemogram) kanda bulunan hücrelerin (Eritrosit, lökosit, trombosit v.b) sayısını ve oranlarını gösteren bir testtir.

Hemogram testi bir çok hastalık hakkında fikir vermekle birlikte Anemi (Kansızlık) tiplerini ayırt etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Tam kan sayımı içerisinde sayılan hücrelerin açıklamaları;

WBC (White Blood cells) Beyaz kan hücreleri (lökosit-akyuvarlar);

Lökositler vücudun savunma sisteminde görev alırlar bu hücrelerin kandaki miktarı bağışıklık sisteminde görev alan hücrelerin yani lökositlerin toplamını gösterir. Yüksekliği bir enfeksiyon hastalığı veya lupus gibi kronik iltihabi hastalıkların varlığını gösterir. Ayrıca lösemi’de yükselir. Düşüklüğünde ise lökosit yapımını bozan ciddi bir hastalık varlığını gösterir. Örneğin bazı kanserlerde, kemik iliği hastalıklarında, AIDS’te lökosit miktarı (WBC) düşüktür.

WBC (lökositler)in alt grupları;

LYM / Lymphocytes (Lenfositler): Kandaki lökosit miktarının neredeyse yarısını oluşturan bir lökosit türüdür. T-B ve NK lenfositleri olmak üzere 3 gruba ayrılırlar. T ve B lenfositleri küçük lenfositler olarak adlandırılır. Lenfositlerin %80’lik kısmını oluştururlar. Hücresel bağışıklıktan ve B lenfositlerin aktivasyonundan sorumludur.
B-Lenfositleri ise humoral bağışıklığından sorumludurlar ve antikor oluşturmada etkilidirler. NK lenfositleri ise büyük granüler lenfositler olarak adlandırılır. Doğal öldürücü hücreler olarak da bilinir, doğal bağışıklığın bir parçasıdırlar. Tümörlere ve virüslerle enfekte olmuş hücrelere karşı savunmada işlev görürler.

Kanda Lenfosit artışına lenfositoz denir. Lenfositler, Bazı kronik hastalıklarda (Tüberküloz ,Toksoplasmosis) Viral enfeksiyonlarda (HIV enfeksiyonu,CMV,EBV enfeksiyonu) Non Hodgkin lenfoma, Bazı Endokrin Hastalıkları (Hipertiroidi,Addision Hastalığı,Hipopitütiarism gibi) ve Lösemi (KLL) de artış gösterirler.

MON / Monocytes (Monositler): Bir lökosit türüdür. Kemik iliğinde üretilir, kan dolaşımına geçer ve oradan da dokulara geçer burada makrofaj adını alırlar. Diğer lökosit türleri gibi monositler de savunma sisteminde görev alırlar. Düşüklüğünden çok yüksekliği anlamlı olup, bazı bakteriyel enfeksiyonlar ya da akut enfeksiyonlar sonrası iyileşme dönemleri, bazı protozoal enfeksiyonlar(sıtma gibi), bazı kan hastalıkları (monositik lösemi, KML, Polisitemi) Lenfomalar, bazı kanser türleri (Over,Mide,Meme Kanseri), sebebi bilinmeyen bazı ateşli hastalıklar da artarlar. (%10-12 seviyesinin üzerine çıkarlar) Kan sayımı içerisinde bakılır. Tek başına monosit testi yoktur.

EOZİNOFİL: İsmini eozin adlı boyadan alan bu hücreler kandaki lökositlerin %7 sini oluştururlar. Savunma sisteminde görev alırlar. Parazitlere ve allerjik reaksiyonların sebep olduğu iltihaplanmalara karşı vücudu korurlar. Yüksekliği genel olarak parazitlere ya da vücudun allerjik bir reaksiyona (gıda ve ilaç alerjileri dahil) tepki verdiği anlaşılır. Bunun yanı sıra böbreküstü bezlerinde yaşanan sorunlar, cilt hastalıkları, zehirli maddelerin vücuda girmesi, bağışıklık sistemi hastalıkları, tümörler ve endokrin hastalıklarında kemik iliğinde üretilen eozinofil miktarı artar.  Anaflaktik şok, stres sonrası ve cushing sendromu gibi bazı hastalıklarda düşük çıkabilir.

Genel olarak eozinofilin artış gösterdiği hastalıklar;

Astım
Atopik dermatit (egzama)
Kronik miyeloid lösemi
Eozinofilik lösemi
Churg-Strauss sendromu
İdiopatik HES sendromu
Crohn hastalığı
Hodgkin lenfoma
Leishmaniazis
Askariasis
Trişinelloz
Yumurtalık kanseri
Primer immün yetmezlik
Ülseratif kolit
Diğer kanser türleri
Diğer paraziter enfeksiyonlar

BAZOFİL: Lökositler içerisinde en az bulunan hücrelerdir. (%1’e yakın) Bazı hastalıklarda artar ya da azalırlar.

Bazofil’in yüksek olduğu durumlar;

– Bazofilik lösemi
– Miyeloproliferatif hastalıklar
– Hodgkin hastalığı
– Kolit (Barsak İltihabı)
– Hipotiroidi
– Diabetes Mellitus (Şeker Hastalığı)

Bazofil’in düşük olduğu durumlar;

– Akut romatizmal ateş
– Lober pnömoni (zatüre)
– Steroid tedavisi alan kişilerde
– Tirotoksikozis
– Stres durumları

RBC ( Red Blood Cell ) Kırmızı Kan hücreleri (Eritrositler)

RBC , Red (kırmızı ) Blood (kan) Cell (hücre) kelimelerinin kısaltması olup, eritrosit adı verilen alyuvarlar olarak bilinen oksijen taşıyan hücrelerdir. Tam kan sayımı (Hemogram) testi içerisinde bir parametre olarak bulunmaktadır. Bu parametre ile kandaki eritrosit (alyuvar) miktarı tespit edilebilmektedir.

Eritrositlerin temel görevi içerisinde bulunan hemoglobin ile akciğerlerdeki oksijeni dokulara, dokulardaki karbondioksiti akciğerlere taşımaktır.

Normal değerleri, yaşa, cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Ayrıca yüksek rakımlı yerde yaşayanlarda farklıdır.

İshal, kusma, Akciğer ödemi, Anafilaktik şok, Dağ hastalığı, Karbonmonoksitle zehirlenme, Mitral kapak hastalığı gibi kalp hastalıkları, Amfizem gibi akciğer hastalıkları, Polisitemia rubra vera, Lösemi, Kemik iliği tümörlerinde yükseklik göstermektedir.

Anemi ve Lösemiler de düşüklük gösterir.

Hgb ( Hemoglobin)

Hemoglobin, eritrositler (alyuvarlar) içerisinde bulunan protein yapısında bir moleküldür. İçerisinde ihtiva ettiği Demir sayaseinde kana kırmızı rengi verir. Hemoglobinin görevi dokulara oksijen taşımaktır. Dokulardan da organlara karbondioksit taşır.

Hemoglobin, Hemogram (Tam kan sayımı) içerisinde çalışan parametrelerden biridir. Kan tahlilinde hemoglobin yüksekliği çeşitli sebeplere bağlı olabilir. Sigara kullanımı, ırk özelliklerine göre genetik faktörler ve yüksek rakımlı yerlerde yaşayanlarda yüksek çıkabilir. Bu faktörler dışında yüksekliğinde ek tetkikler bir dahiliye varsa hemotoji uzmanı yönetiminde araştırılabilir.

Hemoglobin, erkeklerde kadınlara oranla daha yüksektir. Çok yüksek çıktığı durumlarda kan bağışı yapmak hemoglobin değerini düşürmektedir.

Hct (Hematokrit)

Hematokrit; Kırmızı kan hücreleri olan eritrositlerin (Alyuvarlar) oluşturduğu hacmin, toplam kan hacmine oranına denir. Hemogram tahlili içerisinde çalışılan bir parametre olup, manuel (eski) yöntemlerle de tespit edilmesi mümkündür ancak bu yöntem pek kullanılmamaktadır. Eritrosit değerlerinde olduğu gibi Hematokritte de normal değerler, yaşa, cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Ayrıca yüksek rakımlı yerde yaşayanlarda farklıdır.

Hematokrit, Kan hücrelerinin fazlalığı olarak bilinen Polisitemi de, Hemokonsantrasyon da (vücut sıvısı ya da plazma kaybı sonucunda kanın yoğunlaşması) Hemokonsantrasyona sebep olan dehidratasyon (sıvı kaybı), yanık, aşırı kusma, intestinal obstrüksiyonlarda, egzersizlerde ve yüksek rakımlı yerlerde yaşayanlarda yükselir.

Anemi (kansızlık) da hematokrit düşer.

 

İletişim

Hocapaşa mahallesi Ankara caddesi Ankara İş Merkezi No: 28 Kat: 1 No: 107-108-109
Sirkeci/Fatih/İstanbul
Tel: 0532 738 97 22
E-mail: info@sagliktarama.com

Takvim

Eylül 2017
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
     
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Teklif İste