Bizi arayın: +90 532 738 97 22

SFT Solunum Fonksiyon Testi (Spirometri)

Solunum Fonksiyon Testi (SFT)

Solunum fonksiyon testleri (SFT), spirometri denen cihazlar ile yapılan, kişinin havayı zamanla ilişkili olarak nasıl soluduğunu belirleyen yani akciğerin kapasite ve işlevlerini sayısal olarak ölçen, göğüs hastalıkları uzmanlarının tanı için sıkça başvurduğu fizyolojik testlerdir.

Solunum fonksiyon testleri tek başına etiyolojik tanıya götürmez ancak, akciğerleri etkileyen hastalıkların tanısında ve izleminde yararlı testlerdir.

Bu test ile bir solukta akciğerlerin alabildiği hava hacmi ve ardından bu havanın güçlü bir şekilde dışarıya verilmesi sırasındaki hava akım hızı ölçülebilir.

Testlerden sağlıklı sonuçlar alabilmek için hastanın yeterli gayreti ve uyumu göstermesi önemlidir. Bunu sağlamak için de testleri uygulayan, hastayı ve manevraları yönlendiren teknisyenin bu konuda eğitimli ve deneyimli olması gereklidir. Kullanılan spirometrenin de kalibrasyonunun tavsiye edilen sıklıkta yapıldığından emin olunmalıdır. Aksi takdirde elde edilen sonuçlar yanıltıcı olabilmektedir.

Solunum fonksiyon testleri ile akciğerlere giren ve çıkan hava hacmi, istirahatte, zorlu nefes alıp verme esnasında ve gerekirse egzersizde ölçülür ve testi yapılan kişiden elde edilen değerler beklenen değerler (aynı antropometrik; yaş, cinsiyet, boy gibi ve etnik özellikleri olan “normal” veya “sağlıklı” bireylerde yapılan çalışmalardan elde edilen) değerler ile karşılaştırılır. Bunu cihaz hafızasında yüklü olan istatistiki verilerden alır.

Solunum fonksiyon testi değerlerinde en sık kullanılan parametreler “zorlu vital kapasite” (forced vital capacity-FVC), “birinci saniyedeki zorlu soluk verme hacmi”dir (forced expiratory volume in one second-FEV1)

Akciğerlere giren hava, solunum yollarında belli bir hızla akciğerlere ulaşır. Solunum yollarında darlık olduğunda, giren ve özellikle çıkan havanın hızı azalır. Bunu göstermek için çok derin bir nefes ile ciğerler tam doldurulur ardından çok hızlı bir nefes verilerek ilk 1 saniyede çıkarılan maksimum hava miktarı yani fev-1 ölçülür. Ölçülen hızlar düşükse nefes açıcı ilaçlar solutularak hızın artıp artmadığı da ölçülebilir. Bu test de reversibilite, yani ilaca cevaplılık testi denir. Bazen ölçülen değerler normalse de yine ilaca cevaplılık testi yapılabilir.

Solunum fonksiyon testi normal değerleri / Solunum Fonksiyon testi değerlendirmesi

 

Solunum testi
solunum fonksiyon testi normal değerleri
solunum testi değerleri
solunum testi kaç olmalı
solunum testi nasıl yapılır
solunum testi normal değerleri
solunum fonksiyon test cihazı
solunum testi yapan hastaneler
solunum testi yorumlama
solunum alerji testi nasıl yapılır
solunum fonksiyon testi ücreti
solunum testi değerlendirmesi
solunum testi fiyatı
solunum testi sonuçları yorumlama
koah solunum testi değerleri
solunum alerji testi
solunum fonksiyon test
solunum fonksiyon testi kursu 2013
solunum fonksiyon testi örnekleri
solunum fonksiyon testi ücreti ne kadar
solunum fonksiyon testi yapan hastaneler
solunum fonksiyon testi yapan yerler
solunum sistemi testleri
solunum test
solunum testı
solunum testi fev nedir
solunum testi grafiği
solunum testi ücreti

İletişim

Hocapaşa mahallesi Ankara caddesi Ankara İş Merkezi No: 28 Kat: 1 No: 107-108-109
Sirkeci/Fatih/İstanbul
Tel: 0532 738 97 22
E-mail: info@sagliktarama.com

Takvim

Eylül 2017
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
     
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Teklif İste